Navigation




Medal Golf Gross Division A 2009 Results


Medals are awarded for lowest Gross and Net Scores.
Individuals are eligible to receive medals in either Gross or Net only.

Men 50-54
Gold, Kent Harman, St. George, UT, 149
Ken Steelman, Washington, UT, 159
Silver, Thomas Molley, Long Beach, CA, 160
Bronze, Andy Beck, Layton, UT, 163
Nick Nocchi, Santa Clara, UT, 166
Garth Harward, American Fork, UT, 171

Men 55-59
Gold, Mark Giles, Columbia, SC, 144
Silver, Dale Christensen, Draper, UT, 153
Bronze, Steven Smith, Cedar Hills, UT, 158
Randy Warner, Missoula, MT, 159
K.C. Kollenkark, Hamilton, MT, 163
Kerry Coop, Santa Clara, UT, 164
Hal Basenberg, St. George, UT, 166
Kip Prince, Sandy, UT, 166
Robert Singleton, Hurricane, UT, 170
Chad Perkins, West Point, UT, 179
Randy Taylor, West Valley City, UT, 182
Tom Alvernaz, Turlock, CA, 183

Men 60-64
Gold
, Phil Hargis, Fairfax, VA, 156
Gold, Jerry Ransdell, Mesquite, NV, 156
Ken Schroetlin, Loveland, CO, 161
Gabriel Gomez, Modesto, CA, 161
Bronze, Ron Clark, Midvale, UT, 164
Mike Towne, McCall, ID, 169
Jim Guard, St. George, UT, 171
Rudy Teichrob, Abbotsford, BC, Canada, 173
Duane Francis, Foster City, CA, 175
John Greene, Shingle Springs, CA, 175
Richard Brown Draper, UT, 178
Larry Palmer, Orem, UT, 178
Craig Brown, Washington, UT, 180
Gary Jackson, Perris, CA, 181
Dennis Bean, Roy, UT, 188
Dennis Fox, Roy, UT, 192

Men 65-69
Gold
, Martin Boer, Mount Vernon, WA, 156
Silver, Paul Nelson, Bountiful, UT, 157
Fredric Fetske, Manteca, CA, 166
Bronze, Jack White, Salt Lake City, UT, 167
Brent Cottle, Salt Lake City, UT, 169
Joseph Ruck, Jackson, MS, 171
David Drabner, St. George, UT, 171
Joshua, Holmes, Grand Junction, CO, 172
Tommy Bone, West Columbia, SC, 173
William Slaughter, Durango, CO, 173
Wayne Starks, West Valley City, UT, 174
James Furr, Ivins, UT, 174
James Hollister, Turlock, CA, 174
John Baldwin, Payson, AZ, 174
Fred Wendelboe, Clemmons, NC, 175
David Duncan, Fallbrook, CA, 178
William Bailey, Jackson, MS, 180
Kenneth Colyar, Springville, UT, 180
Dennis Heacock, Calgary, AB, Canada, 181
Paul Coon, Orem, UT, 181
Peter Van Orman, Orem, UT, 182
Bill Irons, St. George, UT, 182
John Titcomb, St. George, UT, 184
Steve Cox, Clarkston, WA, 189
Robert Daniels, Salt Lake City, UT, 195
Ronald McGaha, St. George, UT, 198

Men 70-74
Gold
, Jay Berry, Turlock, CA, 151
Silver, Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 154
Bronze, Frank McCollum, Hemet, CA, 156
James McCollum, Livingston, TX, 157
John Garner, Petal, MS, 161
Thomas Penick, San Diego, CA, 162
Raeburn O’Dell, St. George, UT, 165
Sterling Larson, Salt Lake City, UT, 165
Roger Tomlinson, St. George, UT, 166
John Neupert, Madison, WI, 167
John Kuhn, Draper, UT, 168
Walter Moses, Nipomo, CA, 171
Hal Hintze, Benson, UT, 172
Tom Vaught, Oregon City, 172
Ralph, Gibbons, Farmington, UT, 175
Bill Hancock, Surprise, AZ, 179
Dave Wasden, St. George, UT 182
Gary Cahoon, Layton, UT, 183
Jim Neebling, Sandy, UT, 185
Dick, Wolford, Harrisburg, PA, 186
Bob Brothers, Virginia Beach, VA, 191
Bryant Grossenbach, Bountiful, UT, 195

Men 75-79
Gold, Dick Peacock, St. George, UT, 146
Silver, Roy Stephen, St. George, UT, 158
Bronze, Earl Finley, Sedalia, MO, 162
Marlin Shields, Salt Lake City, UT, 163
Eugene Eaton, Long Beach, CA, 166
Jack McNevin, Pleasanton, CA, 170
Jim Gilbreath, Mammoth Lakes, CA, 178
Jimi Mitsunaga, Henderson, NV, 178
Gregg Wakefield, Price, UT, 181
Robert Stanger, Nipomo, CA, 183
Jess Hill, Rancho Murieta, CA, 185
Chet Heath, Spanish Fork, UT, 211

Men 80-84
Gold
, Paul Falcon, Wentzville, MO, 155
Silver, Guy Brown, Rancho Murieta, CA, 165
Kenneth Lovett, St. George, UT, 166
Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 168
Bronze, Lavor Neuenswander, Livermore, CA, 178
Donald Wadlow, Hemet, Ca, 179

Men 85-89
Gold, Fred Gonzalez, Atascadero, CA, 186
William Harrison, St. George, UT, 190
Silver, Haven Barlow, Layton, UT, 192
Marion Davis, Genola, UT, 200
Bronze, Guy Wilkins, Ogden, UT, 201
Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 222

Men 90-94
Gold, Ken Neel, Salt Lake City, UT, 179
Silver, Ralph Gardner, Layton, UT, 187
Sterling Davis, St. George, UT, 207

Women 50-54
Gold, Marge Fleming, Rifle, CO, 180
Silver, Gwen Parkinson, Mapleton, UT, 187
Bronze, Tammy Lund, Draper, UT, 211
Victoria Hall, St. George, UT, 216
Teresa Sand, Hidden Valley Lake, CA, 224
Denise Palmer, Provo, UT, 204

Women 55-59
Gold, Terry Young, Mound, MN, 167
Keiko Aoki, Sandy, UT, 176
Silver, Jeanette Johnson, Twin Falls, ID, 179
Jody Ross, Provo, UT, 185
Bronze, Lesley Hazeldine, Gabriola Island, BC, Canada, 194
Jane Christensen, Layton, UT, 199

Women 60-64
Gold
, Bonnie Vahcic, Port Ludlow, WA, 169
Silver, Barbara Sheen, Cardston, AB, Canada, 172
Carol Tuckett, Salt Lake City, UT 176
Bronze, Alice Fujimura, St. George, UT, 176
Sandra Kathamegos, Apache Junction, AZ, 180
Kathy Schroetlin, Loveland, CO, 183
Jo Cornett, Grand Junction, CO, 204
Lonnie Warner, Seeley Lake, MT, 208
Diana Greene, Shingle Springs, CA, 218

Women 65-69
Gold, Nondis Lowther, Rifle, CO, 177
Mary Bruggeman, Grover Beach, CA, 180
Silver, Marilynn Fisher, Apache Junction, AZ, 185
Bronze, Barbara Cox, Clarkston, WA, 186
Jeannette Williams, Canyon Lake, CA, 187
Maria Ariansen, Ivins, UT, 190
Barbara Johnson, Big Timber, MT, 192
Gladys Hill, Surprise, AZ, 195
Sharon Price, Roy, UT, 219

Women 70-74
Gold
, Alison Lucey, Florence, MA, 174
Silver, Larae Bowen, Logan, UT, 181
Bronze, Sandra Gallaher, St. George, UT, 195
Marjorie Bellio, Nipomo, CA, 195
Elaine Leedy, Florence, AZ, 201
Goldie Wayment, Hyde Park, UT 210
Pat Richeson, Moab, UT, 211
Bette Badger, Moab, UT, 229
Judith Ivarie, Avila Beach, CA, 249

Women 75-79
Gold
, Celia Kleinheksel, Zeeland, MI, 179
Theresa Wittry, Hurricane, UT, 192
Silver, Beverly Brown, Rancho Murieta, AZ, 212
Peg Toft, Kremmling, CO, 213
Muriel Smart, Hamilton, MI, 227
Bronze, Janet Peterson, Alpine, UT, 235
Janet Welsh, St. George, UT, 244
Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 266
Barbara Mitsunaga, Henderson, NV, 269

Women 80-84
Gold, Darma Christensen, American Fork, UT, 215
Mary L. Reber, Santa Clara, UT, 219