Navigation




Mountain Biking Cross Country 2010 Results


EXPERT

Men 50-54 - 3 Laps
Gold, Alan Wixom, Grand Junction, CO, 1:50:20
John Platero, Thousand Oaks, CA, DNF

Men 55-59 - 3 Laps
Gold, George Heagerty, San Antonio, TX, 1:37:39
Silver, Stanley Larrabee, Alpine, UT, 1:41:17
Bronze, Greg Paul, Alpine, UT, 1:43:11
Craig Terry, St. George, UT, DNF

Men 65-69 - 3 Laps
Gold, Joel Quinn, South Jordan, UT, 1:44:01
Silver, Loren Hettinger, Lakewood, CO, 1:55:27
Bronze, William Hughes, Sitka, AK, 2:01:34

Men 70-74 - 2 Laps
Gold, Rex Farnsworth, Redondo Beach, CA, 1:15:38
Silver, Reed Fielding, Huntsville, CA, 1:31:34

Men 75-79 - 2 Laps
Gold, Donahue Wildman, Malibu, CA, 01:12:45
Silver, Frederic Schmid, Waco, TX, 01:19:20

Men 85-89 - 1 Lap
Gold, Frank Pierson, Hollywood, CA, 1:12:51

Women 65-69 - 1 Lap
Gold, Melinda Berge, Park City, UT, 00:46:32

SPORT

Men 50-54 - 2 Laps
Gold, Kendall Sullivan, St. George, UT , 0:42:44
Silver, Brent Atwood, Las Vegas, NV, 1:09:17
Bronze, Philip Benson, Draper, UT, 1:10:13
4th, John Miller, St. George, UT, 1:30:06
Ryan Spainhower, Elwood, UT, DNF

Men 55-59 - 2 Laps
Gold, Dave Mendenhall, Ivins,UT, 1:10:28
Silver, Brad Norman, St. George, UT, 1:16:25
Jim Elliott, St. George, UT, DNF

Men 60-64 - 2 Laps
Gold, Craig Groendyke, Richland, WA, 1:11:50
Silver, Randal Buie, Sandy, UT, 1:13:11
Bronze, David Shrycok, Salem, OR, 1:21:33

Men 65-69 - 2 Laps
Gold, Gene Poncelet, North Ogden, UT, 1:18:19
Silver, Mick Donoff, Laguna Beach, CA, 1:19:16
Bronze, Richard Schimmels, Lakewood, CO, 1:48:24

Men 70-74 - 1 Lap
Gold, Richard Ottosen, Wenatchee, WA, 00:44:04
Silver, Bill Hardman, Grantsville, UT, 00:50:40
Bronze, William Chambers, Park City, UT, 00:52:37
4th, Don Roberts, Klamath Falls, OR, 00:53:53
5th, John Poet, Springfield, OR, 01:25:55

Men 75-79 - 1 Lap
Gold, Alan Jackson, Bozeman, MT, 00:48:33
Silver, Rino DeBiasio, Trail, BC, Canada, 00:51:24
Bronze, James Van Manen, Ventura, CA, 01:09:16

Women 55-59 - 1 Lap
Gold, Blyth Larrabee, Alpine, UT, 00:37:28
Silver, Robin Kirker, Ivins, UT, 00:44:31
Bronze, Maureen Adamski, Angel Fire, NM, 00:51:30

Women 60-64 - 1 Lap
Gold, D’Arla King, Bozeman, MT, 00:51:45

Women 65-69 - 1 Lap
Gold, Judy Clemens, Mission Viejo, CA, 00:49:31
Silver, Pat Sprouse, Indianola, WA, 00:50:52

BEGINNER

Men 50-54 - 2 Laps
Gold, Craig Shanklin, Santa Clara, UT, 00:19:52

Men 55-59 - 2 Laps
Gold, Bob Greer, Park City, UT, 00:17:07
Silver, Wesley Raymond, Lindon, UT, 00:18:08
Bronze, David Poffenberger, St. George, UT, 00:21:13
4th, William Long, Washington, UT, 00:23:34

Men 60-64 - 2 Laps
Gold, James Noonan, Vancouver, WA, 00:17:04
Silver, Don Winsor, Ogden, UT, 00:17:07
Bronze, David Chavis, Sandy, UT, 00:18:52
4th, Aurelio Herrera, Las Vegas, NV, 00:23:41

Men 65-69 - 2 Laps
Gold, Paul Astin, Midvale, UT, 00:20:58
Silver, Michael Murphy, Provo, UT, 00:24:32

Men 70-74 - 1 Lap
Gold, Phil Van Horn, Santa Barbara, CA, 00:10:46
Silver, Vard Hall, St. George, UT, 00:11:10
Bronze, Robert Lennon, Mesa, AZ, 00:13:22
4th, Peter Hansen, Ivins, UT, 00:14:47

Women 50-54 - 2 Laps
Gold, Denise Purdue, St. George, UT, 00:22:18

Women 55-59 - 1 Lap
Gold, Rebecca Wildman, Malibu, CA, 00:14:20