Navigation




Road Races 10K 2010 Results


Men 50-54
Gold, Kelvin Nelson, Cupertino, CA, 45:55.3
Silver, Ph Leong, Cupertino, CA, 50:57.0

Men 55-59
Gold, Heath Hibbard, Montrose, CO, 39:26.0
Silver, Larry Mays, Glenoma, WA, 41:38.4
Bronze, Rand Nielson, Sandy, UT, 53:27.7
4th, Alan Poytress, Fort Macleod, AB, Canada, 56:49.9

Men 60-64
Gold, Steven Dean, Las Vegas, NV, 38:03.6
Silver, Ron Smith, St. George, UT, 43:00.8
Bronze, William Cerny, Orem, UT, 43:54.7
4th, Aurelio Herrera, Las Vegas, NV, 45:55.5
5th, Jim Judkins, Mesquite, NV, 47:28.5
6th, Wayne Peterson, San Jose, CA, 49:25.0
7th, James Krein, Kenai, AK, 53:47.1
8th, Bruce Manziello, Prescott, AZ, 54:39.2
9th, Curtis Benware, St. George, UT, 55:27.1
10th, Jerry Jacobsen, Post Falls, ID, 58:10.6

Men 65-69
Gold, Noel Olsen, Midvale, UT, 45:09.8
Silver, David Ellis, St. George, UT, 58:35.0
Bronze, Phil Feiock, Hurricane, UT, 59:35.9
4th, R. Jenson Brian, Farmington, UT, 1:07:05.0

Men 70-74
Gold, Harlan Van Blaricum, Dexter, MI, 46:24.6
Silver, Jim Madonna, Fairbanks, AK, 49:20.9
Bronze, Mike McMahon, San Jose, CA, 50:58.8
4th, Ken Ogden, Salem, OR, 54:22.7
5th, Robert Williams, Truckee, CA, 1:00:28.4
6th, Roger Tomlinson, St. George, UT, 1:00:37.1
7th, Eugene McDowell, Cullowhee, NC, 1:01:03.9

Men 75-79
Gold, Paul Flanagan, Longview, WA, 50:15.8
Silver, Lloyd Joyce, Bryan, TX, 56:40.2
Bronze, Joseph O’Flaherty, Davis, CA, 1:21:02.6
4th, Howard Miles, Albuquerque, NM, 1:22:07.7
5th, Bud Astin, Lindon, UT, 1:23:17.2
6th, Howard Stilley, Livingston, TX, 1:23:56.8
7th, Jim Flora, St. George, UT, 1:26:27.3
8th, R. Keith Jones, Bountiful, UT, 1:32:18.1

Men 80-84
Gold, Dick Graves, Traverse City, MI, 1:00:55.0

Men 85-89
Gold, Sid Smith, Salt Lake City, UT, 1:30:24.4

Women 50-54
Gold, Denise Gaither, Olympia, WA, 49:12.1
Silver, Mary Ann Cuvilier, St. Albert, AB, Canada, 54:19.7

Women 55-59
Gold, Jackie Eddy, Sooke, BC, Canada, 46:28.7
Silver, Janis Campbell, Bradenton, FL, 48:20.8
Bronze, Kim Williams, Truckee, CA, 48:49.1
4th, Beth Gorman, Pittsburg, KS, 48:59.0
5th, Susannah Joefield, Port of Spain, Trinidad and Tobago, 49:53.8
6th, Laurie Lusk, Manteca, CA, 54:51.0
7th, Gene Rogers, St. George, UT, 56:35.1

Women 60-64
Gold, Christine Bremser, Kansas City, MO, 53:28.3
Silver, Marilyn Coble, St. George, UT, 54:18.3
Bronze, Jan Kuersten, Mountain View, CA, 57:29.5
4th, Kathy Owens, Edmonton, AB, Canada, 1:01:14.5
5th, Hiddy Morgan, Cullowhee, NC, 1:05:07.6

Women 65-69
Gold, Connie Sledge, Beaver, UT, 57:11.8
Silver, Jana Jacobs, St. George, UT, 58:09.3
Bronze, Sarah Kleinknight, Fort Wayne, IN, 1:16:56.6
4th, Diane Ottosen, Wenatchee, WA, 1:23:38.8

Women 70-74
Gold, Dixie Mathis, Ogden, UT, 58:23.4
Silver, Ruth Sluder, Cedar City, UT, 1:28:17.5

Women 75-79
Gold, Della Works, Casper, WY, 1:20:53.3