Navigation




Road Races 5K 2010 Results


Men 50-54
Gold, Scott Bailey, Preston, ID, 18:21.7
Silver, Frank Lahtinen, Huntington Beach, CA, 21:01.9
Bronze, Mark Neuenswander, Midvale, UT, 31:06.6
4th, Matthew Kaufman, Bel Air, MD, 40:23.9

Men 55-59
Gold, Gregory Burt, Cardston, AB, Canada, 22:06.4
Silver, John Brooks, St. Joseph, Barbados, 22:55.6
Bronze, Joe Bouley, North Salt Lake, UT, 25:42.2
4th, Aubrey O’Neal, Grants, NM, 29:36.4

Men 60-64
Gold, David Salazar, Cedar Crest, NM, 20:21.3
Silver, Aurelio Herrera, Las Vegas, NV, 21:40.9
Bronze, William Cerny, Orem, UT, 21:57.4
4th, Wayne Peterson, San Jose, CA, 23:44.7
5th, Arthur Lewis, Christ Church, Barbados, 24:23.2
6th, Bruce Manziello, Prescott, AZ, 25:30.7
7th, Curtis Benware, St. George, UT, 25:53.5
8th, James Krein, Kenai, AK, 26:27.3
9th, Ronald Blinstrubas, St. George, UT, 29:20.6
10th, Art McDade, Carmichael, CA, 29:58.6

Men 65-69
Gold, Michael Patrick Mullaley, Nanaimo, BC, Canada, 21:44.3
Silver, Charles Day, Bozeman, MT, 23:16.6
Bronze, Larry Tergesen, Sunriver, OR, 23:34.8
4th, Larry Lusk, Manteca, CA, 26:49.7
5th, David Ellis, St. George, UT, 28:11.3
6th, Rick Miller, St. George, UT, 29:02.2
7th, William Thurman, St. George, UT, 42:29.6

Men 70-74
Gold, Al Shook, Nevada City, CA, 22:27.0
Silver, Mike McMahon, San Jose, CA, 24:46.4
Bronze, Ken Ogden, Salem, OR, 26:37.7
4th, Michael Airington, Rough & Ready, CA, 27:50.3
5th, Robert Williams, Truckee, CA, 29:19.1
6th, Eugene McDowell, Cullowhee, NC, 30:29.2
7th, Tom Bourke, Dammeron Valley, UT, 30:32.9
8th, Jim Todd, Dayton, OH, 31:50.7
9th, Samuel Neff, Whitefish, MT, 33:11.1

Men 75-79
Gold, Paul Flanagan, Longview, WA, 25:00.1
Silver, Bob Mitchell, Sandy,UT, 27:21.3
Bronze, Larry Dickerson, Burke, VA, 27:35.4
4th, Lloyd Joyce, Bryan, TX, 27:54.6
5th, Dale Perkins, Nibley, UT, 28:24.9
6th, Howard Miles, Albuquerque, NM, 30:13.8
7th, William Brotten, Snohomish, WA, 31:51.6
8th, Bud Astin, Lindon, UT, 37:27.9
9th, Howard Stilley, Livingston, TX, 41:27.6
10th, Donald Huston, St. George, UT, 45:41.2

Men 80-84
Gold, Gaylon Jorgensen, American Fork, UT, 24:44.8
Silver, Dick Graves, Traverse City, MI, 28:36.3

Men 85-89
Gold, Merl Prince, New Harmony, UT, 37:28.9
Silver, Sid Smith, Salt Lake City, UT, 46:32.5
Bronze, Jim Hamilton, Cullowhee, NC, 1:17:27.9

Men 90-94
Gold, Ben O’Brien, Carmichael,CA, 1:30:15.8

Women 50-54
Gold, Christine Long, Tustin, CA, 26:40.5
Silver, Renee Moseman, Red Wing, MN, 30:38.2
Bronze, Michelle Wright, West Valley City, UT, 31:36.5
4th, JoLynn Rains, Happy Valley, OR, 52:34.8

Women 55-59
Gold, Ainsley Lovell, St. Michael, Barbados, 23:15.1
Silver, Denise Janneck, Rancho Santa Margarita, CA, 23:15.6
Bronze, Janis Campbell, Bradenton, FL, 23:31.9
4th, Sue Peterson, Delta, UT, 23:48.7
5th, Beth Gorman, Pittsburg, KS, 24:33.1
6th, Kim Williams, Truckee, AZ, 24:37.3
7th, Diane Lofland, Arvada, CO, 24:41.7
8th, Susannah Joefield, Port of Spain, Trinidad and Tobago, 24:54.9
9th, Donna Martinez, Arvada, CO, 25:12.4
10th, Laurie Lusk, Manteca, CA, 27:11.3
11th, Gene Rogers, St. George, UT, 27:19.9
12th, Rebecca Farnsworth, Sandy, UT, 28:10.1
13th, Karen Blackmore, Sandia Park, NM, 28:16.9
14th, Cheryl Hull, St. George, UT, 28:22.3
15th, Jody Galata, Omaha, NE, 28:34.4
16th, Maria Riach, Las Vegas, NV, 29:02.9
17th, Carolyn Barabe, Aspen, CO, 29:57.2
18th, Pamela Courtright, Cupertino, CA, 30:14.2
19th, Patricia Kimsey, Sandy, UT, 32:32.7
20th, Marcee Grasso, Casa Grande, AZ, 49:47.9
21st, Rita Keller, Casa Grande, AZ, 49:49.6
22nd, Donna Chimino, Wadsworth, IL, 52:37.4

Women 60-64
Gold, Yoko Eichel, Woodland Hills, CA, 23:50.2
Silver, Kathy Owens, Edmonton, AB, Canada, 29:39.4
Bronze, Hiddy Morgan, Cullowhee, NC, 30:44.2
4th, Ginger Blinstrubas, St. George, UT, 31:15.3
5th, Sandra O’Neal, Grants, NM, 32:00.1
6th, Anne Cerny, Orem, UT, 33:33.9
7th, Carol Zimmerman, Edmonton, AB, Canada, 34:16.7
8th, Tomasita Villarreal-Carman, Paso Robles, CA, 36:38.2
9th, Kaye Sivori, Livermore, CA, 37:58.4
10th, Karen Neuenswander , Livermore, CA, 38:22.9
11th, Louise Hiltz, Innisfill, ON, Canada, 49:22.7

Women 65-69
Gold, Donna Pfeffer, Las Vegas, NV, 25:40.6
Silver, Diane L. Johnson, Lacey, WA, 28:43.6
Bronze, Susan Gillespie, Walla Walla, WA, 30:41.1
4th, Susie Todd, Dayton, OH, 31:00.8
5th, Roberta Hatfield, Las Vegas, NV, 33:40.4
6th, Mary Olsen, Midvale, UT, 35:07.6
7th, Ann Milton, North Platte, NE, 35:28.5
8th, Judith Woodruff, Brookston, IN, 38:51.3
9th, Sharon Hankel, Auburn, WA, 39:05.6
10th, Diane Ottosen, Wenatchee, WA, 39:32.6
11th, E. Ruth Maples, Avila Beach, CA, 40:38.5
12th, Carole Thurman, St. George, UT, 42:29.0
13th, Elaine Calandrillo, Casa Grande, AZ, 48:21.2
14th, Paula Christensen, West Valley City, UT, 48:55.9
15th, Barbara Wilson, San Carlos, CA, 51:32.0
16th, Kathy Bush, Ogden, UT, 54:55.4
17th, Jean Ellis, St. George, UT, 1:02:43.6

Women 70-74
Gold, Louise Mihay, Olympia, WA, 27:46.4
Silver, Dixie Mathis, Ogden, UT, 28:13.6
Bronze, Terri White, Cobble Hill, BC, Canada, 35:31.0
4th, Karen Hugh, Cedar City, UT, 37:33.2
5th, Becky Whitehead, Bakersfield, CA, 39:25.9
6th, Mary Trudell, Tiburon, CA, 44:57.5
7th, Ruth Sluder, Cedar City, UT, 44:58.7
8th, Beverly Myers, Erda, UT, 46:11.3

Women 75-79
Gold, Ruth Neff, Whitefish, MT, 32:19.4
Silver, Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 36:47.5
Bronze, Della Works, Casper, WY, 37:47.5
4th, Eldora Myers, Santa Clara, UT, 43:34.9
5th, Dorothy Hope, Centerville, UT, 54:54.6
6th, Mary Carter, Ogden, UT, 1:08:45.5

Women 80-84
Gold, Marcia Mitchell, Salt Lake City, UT, 42:00.9