Navigation




Medal Golf Net Division A 2011 Results


Men 50-54
Gold Wendel Webster, Cardston, AB, Canada, 141
Silver Daniel Adams, Lexington, SC, 147
Other Participant Scores:
Thomas Molley, Long Beach, CA, 140
Ron Rice, Burley, ID 149
Jim Findarle, Modesto, CA, 155

Men 55-59
Gold
Herman Wiebe, Abbotsford, BC, Canada, 129
Silver Andy Beck, Ivins, UT, 136
Silver Jamie MacMillen, Ivins, UT, 136
Other Participant Scores:
Mark Giles, Columbia, SC, 135
Rod Bollinger, Calgary, AB, Canada, 139
Kevin James, Okotoks, AB, Canada, 140
David Watson, St. George, UT, 145
Fred Osborn, Livermore, CA, 147
Steven Smith, Pleasant Grove, UT, 147
Mark Paluso, St. George, UT, 151
Steve Latusick, Glenwood Springs, CO, 155
Mike Johnson, Citrus Heights, CA, 164
Ted Diggins, Landers, CA, 165

Men 60-64
Gold
Ron Clark, Midvale, UT, 139
Silver Gary Jackson, Perris, CA, 140
Bronze Art Expinoza, Nipomo, CA, 141
Other Participant Scores:
Rusty Liley, Windsor, CO, 142
Mike Towne, Coeur d' Alene, ID, 142
John Bryce, Farmington, UT, 143
Randy Warner, Seeley Lake, MT, 144
Cliff Frandsen, Prescott, AZ, 145
Rudy Teichrob, Abbotsford, BC, Canada, 145
Charles Weir, Santa Clara, UT, 145
Duane Francis, St. George, UT, 147
Jim Hansen, Dammeron Valley, UT, 147
Richard Brown, Draper, UT, 149
Rodney Post, St. George, UT, 150
Ronald Valverde, Ontario, CA, 151
Bill Weinman, Parker, CO, 151
David Witt, Rancho Murieta, CA, 151
Ken Boyko, Abbotsford, BC, Canada, 152
Jay Brummer, St. George, UT, 152
Bill Sponenburgh, Blackfoot, ID, 153
George Geise, Great Falls, MT, 154
Tom Alvernaz, Turlock, CA, 158

Men 65-69
Gold
Brent Cottle, Salt Lake City, UT, 134
Silver Jim Rieder, Turner, OR, 137
Bronze Duane Jefts, Lake St. Louis, MO, 140
Other Participant Scores:
Sonny Branning, Kosciusko, MS, 139
George DeHaan, St. George, UT, 139
Jerry Randsdell, Mesquite, NV, 140
Pete Flores, Salinas, CA, 141
George Ward, Washington, UT, 142
James Hollister, Turlock, CA, 144
Don Larson, Ann Arbor, MI, 144
Mike Tuckett, Salt Lake City, UT, 144
Phil Hargis, Fairfax, VA, 145
Kenneth Colyar, Springville, UT, 146
Fredric Fetske, Manteca, CA, 146
Paul Nelson, Bountiful, UT, 146
Gabriel Gomez, Modesto, CA, 147
Lynn Murphy, Winston Salem, NC, 147
Robert Webster, St. George, UT, 147
Fred Wendelboe, Clemmons, NC, 147
Robert Chambers, Beaver Dam, AZ, 148
Richard Chute, St. George, UT, 148
David Drabner, St. George, UT, 150
Peter Van Orman, Orem, UT, 153
Tom Denewith, Clinton Twp, MI, 155
Tommy Bone, West Columbia, SC, 157
Dennis Sayers, St. George, UT, 157
Gary Peterson, Hurricane, UT, 158
Tim Birnie, Sebastopol, CA, 161

Men 70-74
Gold
Douglas Ruley, Rancho Murieta, CA, 139
Silver Bryan Alexander, Escondido, CA, 141
Bronze Boyd Mounteer, Farr West, UT, 146
Other Participant Scores:
James Pierson, St. George, UT, 141
Joseph Ruck, Jackson, MS, 143
Jay Berry, Turlock, CA, 149
Josh Holmes, Grand Junction, CO, 150
James McCollum, Livingston, TX, 151
Dee Jay Bigler, Mapleton, UT, 153
Dennis Bartholomew, Salt Lake City, UT, 154
William Slaughter, Durango, CO, 155
John Neupert, Madison, WI, 157
Roger Tomlinson, St. George, UT, 157
Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 159
Bob Christensen, Orem, UT, 160
Bob Mosteller, Midvale, UT, 160
John Vandermeyden, Salt Lake City, UT, 161
John Titcomb, St. George, UT, 162

Men 75-79
Gold
Gregg Wakefield, Price, UT, 138
Silver Ralph Bowman, Salt Lake City, UT, 153
Bronze Ephraim Fankauser, Salt Lake City, UT, 157
Bronze James Pugmire, Salt Lake City, UT, 157
Other Participant Scores:
Jim Maraccini, Marina, CA, 144
Eugene Eaton, Long Beach, CA, 148
Roy Stephen, St. George, UT, 150
Walter Moses, Nipomo, CA, 159
Ralph Gibbons, Farmington, UT, 160
Dee Hardy, Brigham, UT, 163
Jim Gilbreath, Mammoth Lakes, CA, 166
Donald Hearon, Lakewood, WA, 174

Men 80-84
Gold
Thomas Goodman, Vernal, UT, 131
Other Participant Scores:
Paul Falcon, Wentzville, MO, 134
Earl Finley, Sedalia, MO, 146

Men 85-89
Gold William Harrison, St. George, UT, 135
Silver Ivan Walton, Washington, UT, 138
Other Participant Scores:
Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 134
Haven Barlow, Layton, UT, 138
Fred Frost, Anaheim, CA, 175

Men 90-94
Other Participant Scores:
Guy Wilkins, Ogden, UT, 175

Women 50-54
Gold
Sune Linde, Provo, UT, 132
Silver Tammie Olsen, Petersboro, UT, 137
Bronze Ev Eliason, Nibley, UT, 150
Other Participant Scores:
Karen Killpack, Mesquite, NV, 143
Nancy Anderson, St. George, UT, 148
Gwen Parkinson, Mapleton, UT, 152

Women 55-59
Gold Emily Dewey, Woodland Hills, UT, 134
Silver Val Fichtner, Kelowna, BC, Canada, 140
Bronze Denise Palmer, Provo, UT, 149
Other Participant Scores:
Jane Findarle, Modesto, CA, 133
Shannon Burt, Geneva, IL, 142
Ellie Woods, Whitney, TX, 146
Candyce Espinoza, Nipomo, CA, 162

Women 60-64
Gold
Marsha Brown, Draper, UT, 132
Silver Vickie Warner, Murray, UT, 138
Bronze Lonnie Warner, Seeley Lake, MT, 146
Other Participant Scores:
Keiko Aoki, Sandy, UT, 139
Delayne Streeter, Modesto, CA, 139
Kristin Christensen, Caldwell, ID, 148
Donna Hawkes, Sisters, OR, 148
Candace Mathews, St.. George, UT, 149
Rosemary Patterson, Whitney, TX, 149

Women 65-69
Gold Rebecca Donald, Draper, UT, 141
Gold Faye Howard, Orem, UT, 141
Bronze Heather Key, Red Deer, AB, Canada, 142
Other Participant Scores:
Carol Tuckett, Salt Lake City, UT, 127
Janet Poole, Carmichael, CA, 147
Margaret Convey, Sherwood Park, AB, Canada, 149
Nondis Lowther, Rifle, CO, 150
Judie Pesznecker, St. George, UT, 153
Carol Berry, Turlock, CA, 154
Gladys Hill, Surprise, AZ, 156
Sharon Hoffman, Bakersfield, CA, 159

Women 70-74
Gold
Caroline Kulyk, St. George, UT, 141
Silver Edna Hardy, Brigham, UT, 148
Bronze Sharon Arnot, El Dorado Hills, CA, 154
Other Participant Scores:
Joan Shepherd, Ward, CO, 144
Alison Lucey, Florence, MA, 154
Merry Osborne, Bakersfield, CA, 155
Sandra Gallaher, St. George, UT, 156
Marcia Stanger, Nipomo, CA, 156

Women 75-79
Gold Shirley Woods, St. George, UT, 146
Silver Phyllis Smith, St. George, UT, 149
Bronze Patricia Healey, St. George, UT, 152
Other Participant Scores:
Dottie Sparks, Mesa, AZ, 143
Peg Toft, Kremmling, CO, 152
Luena Francom, Spanish Fork, UT, 154
Margaret Well, Tucson, AZ, 158
Bette Badger, Moab, UT, 160
Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 165
Kay Marks, Bakersfield, CA, 176

Women 80-84
Gold Darma Christensen, American Fork, UT, 139
Silver Sumi Funo, Monterey Park, CA, 170
Other Participant Scores:
Theresa Wittry, Hurricane, UT, 131
Darlene Rice, St. George, UT, 139

Women 85-89
Other Participant Scores:
Jerry Park, Orem, UT, 153