Navigation




Bridge 2012 Results


Session A – Wednesday and Thursday AM

Diamond Pairs
Gold, 50-68, N/S, David Waterman, St. George, UT
Gold, 50-68, N/S, Terry Waterman, St. George, UT
Gold, 50-68, E/W, Martin Monical, Layton, UT
Gold, 50-68, E/W, Irene Monical, Layton, UT
Silver, 50-68, N/S, Jean Tait, Courtenay BC, Canada
Silver, 50-68, N/S, Maivis Olsen, Victoria BC, Canada
Silver, 50-68, E/W, Marsha McCandless, Dammeron Valley, UT
Silver, 50-68, E/W, Sally Spears, St. George, UT  
Bronze, 50-68, N/S, Greg Berry, Washington, UT (tie)
Bronze, 50-68, N/S, Sheila Berry, Park City, UT (tie)
Bronze, 50-68, N/S, Cathy Powell, St. George, UT (tie)
Bronze, 50-68, N/S, Pat Fung, Guelph, ON, Canada (tie)
Bronze, 50-68, E/W, Larry Fulk, St. George, UT
Bronze, 50-68, E/W, Ginger Miller, St. George, UT

Platinum Pairs
Gold, 69-99, N/S, Myrtle Feller, St. George, UT
Gold, 69-99, N/S, Elizabeth Jameson, St. George, UT
Gold, 69-99, E/W, Louise Stevens, St. George, UT
Gold, 69-99, E/W, Rosemary Pritchard, St. George, UT
Silver, 69-99, N/S, Myrna Olson, Ivins, UT
Silver, 69-99, N/S, Martha Arrrington, Idaho Falls, ID
Silver, 69-99, E/W, Stan Potter, Santa Clara, UT
Silver, 69-99, E/W, Torre Houlgate-West, San Luis Obispo, CA
Bronze, 69-99, N/S, Rita Porta, St. George, UT
Bronze, 69-99, N/S, Sharon Dulberg, St. George, UT
Bronze, 69-99, E/W, Shirley Gilbreath, Ivins, UT
Bronze, 69-99, E/W, Judy Hall, Ivins, UT

Bridge – Session B – Wednesday and Thursday PM

Diamond Pairs
Gold, 50-68, N/S, Terry Waterman, St. George, UT
Gold, 50-68, N/S, David Waterman, St. George, UT
Gold, 50-68, E/W, Sheila Berry, Park City, UT
Gold, 50-68, E/W, Greg Berry, Washington, UT
Silver, 50-68, N/S, Cathy Powell, St. George, UT
Silver, 50-68, N/S, Pat Fung, Guelph, ON, Can
Silver, 50-68, E/W, Phyllis Hedberg, St. George, UT
Silver, 50-68, E/W, Paul Costantino, Mesquite, NV
Bronze, 50-68, N/S, Mary Beller, St. George, UT
Bronze, 50-68, N/S, Judy Zimmerer, Fresno, CA
Bronze, 50-68, E/W, Ann Morin, Park City, UT
Bronze, 50-68, E/W, William Aeschbacher, Park City, UT

Platinum Pairs
Gold, 69-99, N/S, Myrtle Feller, St. George, UT
Gold, 69-99, N/S, Elizabeth Jameson, St. George, UT
Gold, 69-99, E/W, Stan Potter, Santa Clara, UT
Gold, 69-99, E/W, Torre Houlgate-West, San Luis Obispo, CA
Silver, 69-99, N/S, Jan Pinder, Springville, UT
Silver, 69-99, N/S, Elaine Innes, Spanish Fork, UT
Silver, 69-99, E/W, Nan Thompson, St. George, UT
Silver, 69-99, E/W, Art Miller, St. George, UT
Bronze, 69-99, N/S, Clara Arnold, Central Point, OR
Bronze, 69-99, N/S, Richard Graf, St. George, UT
Bronze, 69-99, E/W, Ann Schlitt, St. George, UT
Bronze, 69-99, E/W, John Hallaq, St. George, UT

Bridge – Swiss Team Scores

Diamond Teams
Gold, 50-64, Jean Tait, Courtenay, BC,Can
Gold, 50-64, Maivis Olsen, Victoria, BC  Can
Gold, 50-64, David Waterman, St. George, UT
Gold, 50-64, Terry Waterman, St. George, UT

2 Way tie
Silver, 50-64, Martha Arrington, Idaho Falls, ID
Silver, 50-64, Myrna Olson, Ivins, UT
Silver, 50-64, Phyllis Hedberg, St. George, UT
Silver, 50-64, Paul Costantino, Mesquite, NV
Silver, 50-64, Sheila Berry, Park City, UT
Silver, 50-64, Greg Berry, Washington, UT
Silver, 50-64, Ann Morin, Park City, UT
Silver, 50-64, William Aeschbacher, Park City, UT

Platinum Teams
Gold, 65+, Stan Potter, Santa Clara, UT
Gold, 65+, Torre Houlgate-West, San Luis Obispo, CA
Gold, 65+, Elizabeth Jameson, St. George, UT
Gold, 65+, Myrtle Feller, St. George, UT
Silver, 65+, Kerma Jones, Salt Lake City, UT
Silver, 65+, Ron Jones, Salt Lake City, UT
Silver, 65+, Irene Monical, Layton, UT
Silver, 65+, Martin Monical, Layton, UT
Bronze, 65+, Art Miller, St. George, UT
Bronze, 65+, Nan Thompson, St. George, UT
Bronze, 65+, Claudia Pierce, St. George, UT
Bronze, 65+, Bonnie Townsend, St. George, UT

Overall Platinum  Winners

Gold, Elizabeth Jameson, St. George, UT
Gold, Myrtle Feller, St. George, UT

Overall Diamond Winners

Gold, David Waterman, St. George, UT
Gold, Terry Waterman, St. George, UT