Navigation




Medal Golf Net Division B 2012 Results


Men 55-59
Gold, Jon Cowger, Long Beach, CA, 133
Silver (tie), Ray Piccini, Etiwanda, CA, 142
Silver (tie), John Younger, Lakewood, CO, 142
Other Participant Scores:
Mike Kelly, Murray, UT, 136
Russell Christensen, Murray, UT, 137
Peter Matysuk, Modesto, CA, 144
Glen Davis, San Antonio, TX, 159
Norman Johnson, Orem, UT, 174

Men 60-64
Gold, Edward J. Soltysik, South Surrey, BC, Canada, 129
Silver, Robert Emmerson, Colton, CA, 133
Bronze (tie), Lyle Ferguson, Salt Lake City, UT, 136
Bronze (tie), Royce Haakenson, Oakley, UT, 136
Other Participant Scores:
Jamie MacMillen, Ivins, UT, 132
Ken Boyko, Abbotsford, BC, Canada, 134
Royce Haakenson, Oakley, UT, 136
Bruce Campion, Midvale, UT, 139
Jeff Taylor, Preston, ID, 139
Steven Barton, Blackfoot, ID, 139
Tony Pherribo, St. George, UT, 140
Reiny Juengling, Eas Wenatchee, WA, 141
Dennis Dolton, Washington, UT, 142
Greg Nielsen, Preston, ID, 145
Steve Cordon, Roy, UT, 146
Craig Hummel, West Jordan, UT, 149
Mike Bohanna, Shingle Springs, CA, 150
James Baylis, Sherwood Park, AB, Canada, 154
William Mitchell, Surrey, BC, Canada, 155
Brad Jefferies, Murray, UT, 170
Fred Cressley, Rochester Mills, PA, NS
Frank Diaz, Tracy, CA, WD

Men 65-69
Gold, Robert Bagozzi, Cardston, AB, Canada, 127
Silver, Myron Nelson, Woods Cross, UT, 129
Bronze, Jerry Rees, St. George, UT, 133
Other Participant Scores:
Lynn Christensen, Washington, UT, 130
Robert Butler, St. George, UT, 130
Don Carney, Modesto, CA, 135
Moe Foremsky, Edmonton, AB, Canada, 138
Kenneth Ronjoin, Washington, UT, 139
Jerry Smario, Garden Valley, ID, 140
John Payne, Eagle, ID, 140
Michael Adams, Vernal, UT, 140
David Weakley, Hemet, CA, 141
Richard Chirstiansen, Kaysville, UT, 141
Jim Sheffield, Golden, CO, 143
Vance Van Dam, Didsbury, AB, Canada, 144
Michael Douglass, St. George, UT, 145
Michael Larson, Seattle, WA, 147
Kim Winters, Sandy, UT, 147
Ronald Rushton, South Jordan, UT, 148
Alfonso Meza, Modesto, CA, 149
Bobby Giles, Columbia, SC, 149
Long Wakefield, Huntington, UT, 150
Byron Lund, Draper, UT, 151
Havey Lorett, Alta Loma, CA, 151
John Alexander, Fort Benton, MT, 152
Tom Denewith, Clinton Twp., MI, 154
James Hollingshead, Elko, NV, 154
Robert Gourley, Bountiful, UT, 161
Bob Peterson, Mesquite, NV, 169
Frank Goodgellow, Fullerton, CA, 170
Jimmy Patten, Lakeside, AZ, NS
Randy Spencer, Rocatello, ID, NS
Steve Cookson, Denver, CO, WD
Dick Nemelka, Salt Lake City, UT, WD

Men 70-74
Gold, Jon Doyle Newenswander, St. George, UT, 124
Silver, Jose (Phil) Martinez, Manteca, CA, 136
Bronze, Ronald Buress, Washington, UT, 140
Other Participant Scores:
Glenn McDonald, Manteca, CA, 130
Reed Jensen, Holladay, UT, 138
William Kalis, Frederick, MD, 142
Darrell Payne, Washington, UT, 145
Bob Morriss, Hemet, CA, 146
Max Zeller, Switzerland, 149
Larry Stokes, St. George, UT, 151
Thomas Johnson, Hemet, CA, 151
Richard Bennett, South Jordan, UT, 153
Bryan Alexander, Valley Center, CA, 154
Robert Daniels, Salt Lake City, UT, 157
Shelton Wakefield, Waller, TX, 157
Larry Peterson, Bountiful, UT, 157
Kerry Newman, Modesto, CA, 158
Jerry Lees, Orem, UT, 159
Fred Copeland, Rancho Mirage, CA, 164
Phil Larson, San Clemente, CA, 166
Ross Thomas, St. George, UT, 166
Brent Palmer, St. George, UT, 170
James Gallagher, Nipomo, CA, 178
Ray Walker, Oakley, CA, NS
John Backlund, Palm Springs, CA, WD
Bob Christensen, Orem, UT, WD
Roger Tomlinson, St. George, UT, WD

Men 75-79
Gold, William A. Hennessey, St. George, UT, 130
Silver (tie), Clifford Green, Draper, UT, 136
Silver (tie), Kieran Devery, Rio Verde, AZ, 136
Other Participant Scores:
Larell Kunz, Victor, ID, 124
Keith Stott, Rio Verde, AZ, 135
Dee Hardy, Brigham City, UT, 143
Ron Garnder, Blackfoot, ID, 144
Donald Coleman, Farmngton, UT, 145
George Warner, West Jordan, UT, 146
Ray Cartee, Mendon, UT, 147
Melvin Mitchell, Logan, UT, 149
Ralph Bowman, Salt Lake City, UT, 153
Wes Johnston, St. George, UT, 154
Larry Cirillo, Leesburg, FL, 155
Richard Giles, Springville, UT, 157
Edwin Gaites, Hemet, CA, 160
Sheldon Worthen, Orem, UT, 168
Chet Heath, Spanish Fork, UT, 170

Men 80-84
Gold, Lavor Neuenswander, Livermore, CA, 135
Silver, Jack Starr, Wallingford, PA, 137
Bronze, Lynn Francom, Spanish Fork, UT, 151
Other Participant Scores:
Walter Cryer, Orem, UT, 142
E K Arnell, Logan, UT, 146
Roy Miller, Salem, UT, 146
Stan Marquiss, Lehi, UT, 147
Darold Simmons, Salt Lake City, UT, 185
Jerry C. Brown, Cottonwood Heights, UT, WD

Women 60-64
Gold, Nancy Carroll, Ben Lomand, CA, 131
Silver, Dolores Schriever, Stony Plain, AB, Canada, 160
Bronze, Colleen Deeds, Salt Lake City, UT, 170
Other Participant Scores:
Roby Davis, Washington, UT, 151
Betty Gray, St. George, UT, 155
Terry Smario, Garden Valley, ID, 161
Kathlene McGinn, Quartz Hills, CA, 173
Karen Peters, Mequon, WI, NS

Women 65-69
Gold, Maryloo Cordon, Roy, UT, 154
Silver, Margie Horne, Orem, UT, 162
Bronze, Beverly Nielsen, Salt Lake City, UT, 165
Other Participant Scores:
Phyllis Schmiedt, Santa Clara, UT, 154
Paula Smith, Moab, UT, 163
Pat Jensen, Holladay, UT, 164
Glenda Ciarus, Moab, UT, 166
Kathleen Searle, Murray, UT, 172
Mary Brian, Farmington, UT, NS
Lucy Cookson, Denver, CO, WD