Navigation




Swimming 050M Backstroke 2012 Results


Men 50-54
Gold, Brad McKinnon, Alpine, UT, 38.80
-- Robert Egbert, Washington, UT, DQ

Men 55-59
Gold, Donald  Graham, Los Angeles, CA, 31.40
Silver, Bud Sadler, Murray, UT, 37.47
Bronze, Kevin Johnson, South Jordan, UT, 39.64

Men 60-64
Gold, Bruce Sutherland, Vancouver, BC, Canada, 37.14
Silver, Jeff Burchell, Roy, UT, 37.68
Bronze, Daniel Eddy, Sooke, BC, Canada, 47.16

Men 65-69
Gold, Bob Welty, Dallas, TX, 37.46
Silver, Roger Parsons, Jupiter, FL, 38.21
Bronze, Tim Kute, Winston Salem, NC, 38.83
4th, Doede Lewis, Netherlands, 40.38
5th, Terry Medjo, Grand Island, NE, 40.46
6th, Ken Hickey, Orlando, FL, 46.20
7th, Lee Kreidler, Grand Junction, CO, 50.50

Men 70-74
Gold, Richard Roberts, St. Albert, AB, Canada, 45.23
Silver, Jim Gibbs, Carrollton, TX, 46.74
Bronze, Jim Stewart, Hacienda Heights, CA, 47.25
4th, Laurence Houlgate, San Luis Obispo, CA, 50.40
5th, Phil Cherry, West Jordan, UT, 54.63
6th, Ron LaLonde, Sun City West, AZ, 58.58
7th, Paul Moye, Sun City, AZ, 1:02.64

Men 75-79
Gold, Eric Hubach, Norco, CA, 47.80
Silver, Mark Braly, Davis, CA, 1:31.18
Bronze, Jim Flora, St. George, UT, 1:36.81
4th, Larry Vanderplas, Idaho Fall, ID, 1:54.00

Men 80-84
Gold, Horace Knowlton, Taylorsville, UT, 48.84
Silver, Ken Kimball, Carlsbad, CA, 57.24
Bronze, Dallas Roots, Big Timber, MT, 2:15.16

Men 85-89
Gold, Frank Piemme, Lompoc, CA, 49.42
Silver, Jurgen Schmidt, Huntington Beach, CA, 59.88
Bronze, Robert Sears, Ivins, UT, 1:05.29

Men 90-94
Gold, Vern Scott, Lehi, UT, 1:40.57

Women 50-54
Gold, Elaine Heger, St. George, UT, 49.51
Silver, Joanna Harmon, Las Vegas, NV, 55.04
Bronze, Kimberly Leighton,  Ransom Canyon, TX, 59.14

Women 55-59
Gold, Ann Guins, Galion, OH, 38.79
Silver, Theresa Kamler, San Rafael, CA, 39.40
Bronze, Linda Larson, Fort Lauderdale, FL, 39.52
4th, Cindy Gilmore, San Jose, CA, 39.97
5th, Lolita Velsos, Rio Vista, CA, 42.17
6th, Bonnie Coleman, Bernalillo, NM, 46.98
7th, Helene Hirsch, North Hills, CA, 48.52
8th, Anita Blanchette, Albuquerque, NM, 50.48
9th, Connie L. Dayton, Bernalillo, NM, 51.86
10th, Liudmila, Lukashova, Russian Federation, 55.46
11th, Kim Stenson, Sacramento, CA, 58.82
12th, Jan Hartley, Truckee, CA, 1:00.16
13th, Judy Cundy, Spanish Fork, UT,1:08.65

Women 60-64
Gold, Carolyn Lyman, Salt Lake City, UT, 42.97
Silver, Alta Stengel, Chula Vista, CA, 47.74
Bronze, Barbara Gullingsrud, Sun City West, AZ, 58.56

Women 65-69
Gold, Ginger Pierson, Vancouver, WA, 48.80
Silver, Martha McDade, Houston, TX, 52.11
Bronze, Lois Goodman, LaVerne, CA, 1:00.49
4th, Margaret Marshall, Bermuda, 1:34.57

Women 70-74
Gold, Gynt Clifford, Sun City West, AZ, 45.60
Silver, Ella Ackley, Troy, MT, 50.25
Bronze, Mary Ann Case, Sioux Falls, SD, 52.28
4th, Mary Rose Rowan, The Villages, FL 54.43
5th, Janet Crisp, Jacksonville, FL, 56.32
6th, Ruth Ehrlich, York, PA, 1:04.52
7th, Betty Mae Locke, Lodi, CA, 1:13.63

Women 75-79
Gold, Patricia Hastings, Stevensville, MT, 1:02.41
Silver, Kaleo Schroder, Klamath Falls, OR, 1:05.33
Bronze, Dorothy Kennedy, St. George, UT, 1:18.22
4th, Jacqueline Weigand, Westminster, CO, 1:18.48

Women 80-84
Gold, Nan Bohl, Olathe, KS, 58.90
Silver, Patsy Blinn, Sun City West, AZ, 1:02.81
Bronze, Rosemarie Froeder, Tenafly, NJ, 1:21.71
4th, Gail Gladwell, West Vancouver, BC, Canada, 1:28.40
5th, Beverly Lesperance, Klamath Falls, OR, 1:29.18
6th, Caroline Morgan, Salt Lake City, UT, 1:45.88

Women 85-89
Gold, Elisebeth Harvey, Sun City West, AZ, 1:04.74
Silver, Jean Madsen, Bountiful, UT, 2:32.07