Navigation




Swimming 200M Freestyle 2012 Results


Men 50-54
Gold, Nikolai Zabolkine, Las Vegas, NV, 2:58.45

Men 55-59
Gold, Hobe Horton, Calgary, AB, Canada, 2:22.84
Silver, Alexander Romanov, Russian Federation, 2:31.81
Bronze, Bud Sadler, Murray, UT, 2:32.16
4th, Allen Larson, Portland, OR, 2:38.41
5th, John Dauser, Placentia, CA, 2:41.54
6th, Wesley Raymond, Lindon, UT, 2:41.67
7th, Brent Lee, Burley, ID, 2:51.55

Men 60-64
Gold, Daniel Eddy, Sooke, BC, Canada, 3:25.51

Men 65-69
Gold, Vadym Kutsenko, Ukraine, 2:37.28
Silver, Peter Anderson , San Diego, CA, 2:43.81
Bronze, Yaroslav Novitskiy, Russian Federation, 2:51.83
4th, Doede Lewis, Netherlands, 2:59.16
5th, John Welton, Kingman, AZ, 3:25.81

Men 70-74
Gold, Mike Freshley, Fullerton, CA, 2:44.89
Silver, Bill Dawson, San Carlos, CA, 2:49.38
Bronze, Max Zeller, Switzerland, 3:23.87
4th, Joe Rowan, The Villages, FL, 3:24.47
5th, Phil Cherry, West Jordan, UT, 3:39.79
6th, Ron LaLonde, Sun City West, AZ, 4:01.21

Men 75-79
Gold, Mark Braly, Davis, CA, 5:11.56
Silver, Joseph O’Flaherty, Davis, CA, 6:07.07

Men 80-84
Gold, Graham Johnston, Houston, TX, 3:00.05
Silver, Jordan Wolle, Las Cruces, NM, 4:40.56

Men 85-89
Gold, Jurgen Schmidt, Huntington Beach, CA, 4:02.02
Silver, Robert Sears, Ivins, UT, 4:59.70

Men 90-94
Gold, Ole Larson, Boone, NC, 5:05.36

Women 50-54
Gold, Susan Ingraham, San Antonio, TX, 2:28.45
Silver, Helen Morley, Calgary, AB, Canada, 2:43.74
Bronze, Mary Ann Cuvilier, St. Albert, AB, Canada, 3:07.52

Women 55-59
Gold, Anita Blanchette, Albuquerque, NM, 3:24.35
Silver, Sue Ketterer, Sun City, AZ, 3:31.97
Bronze, Judy Cundy, Spanish Fork, UT, 4:24.33

Women 60-64
Gold, Regula Steiger, Switzerland, 2:49.54
Silver, Carolyn Lyman, Salt Lake City, UT, 3:00.26
Bronze, Gini Baker, Sun City West, AZ, 3:25.03
4th, Frances Roper, Burley, ID, 3:26.48
5th, Billie Spencer, Sun City West, AZ, 3:47.67
6th, Liz McBlain, Edmonton, AB, Canada, 6:06.82

Women 65-69
Gold, Martha McDade, Houston, TX, 3:22.00
Silver, Catherine Roberts, St. Albert, AB, Canada, 3:35.90
Bronze, Wendy Weinberg, Scottsdale, AZ, 3:42.85
4th, Reiko Duba, Palmdale, CA, 3:50.11
5th, Lois Goodman, LaVerne, CA, 4:03.74
6th, Renate Ringsven, Cumberland, WI, 5:18.20
7th, Margaret Marshall, Bermuda, 5:18.66

Women 70-74
Gold, Gynt Clifford, Sun City West, AZ, 3:12.04
Silver, Ella Ackley, Troy, MT, 3:44.12
Bronze, Janet Crisp, Jacksonville, FL, 3:47.49
4th, Carolyn Maloney, Petaluma, CA, 3:59.79
5th, Maya-Claire Diezi-Zoller, Switzerland, 4:23.64
6th, Chris Trevarthen, La Mirada, CA, 4:29.21
7th, Katherine Villard, Cedar City, UT, 5:14.47
8th, Betty Mae Locke, Lodi, CA, 5:47.04

Women 75-79
Gold, Adrienne Pipes, Kailua Kona, HI, 3:55.73
Silver, Jacqueline Weigand, Westminster, CO, 5:08.56

Women 80-84
Gold, Nan Bohl, Olathe, KS, 3:46.01
Silver, Patsy Blinn, Sun City West, AZ, 4:12.21
Bronze, Flora Wong , Helena, MT, 5:12.58
4th, Gail Gladwell, West Vancouver, BC, Canada, 6:25.89
5th, Marian Wolle, Las Cruces, NM, 7:09.98
6th, Caroline Morgan, Salt Lake City, UT, 7:14.60

Women 85-89
Gold, Elisebeth Harvey, Sun City West, AZ, 5:29.76

Women 90-94
Gold, Charlotte Sanddal, Helena, MT, 6:08.48