Navigation




Archery - Target 2016 Results


Overall

Recurve
Men, Gregory Brown, Rigby ID, 1617
Women, Vonda Kemmerer, Damascus OR, 1580

Compound
Men
Scott Wilson, Brighton, CO, 1768 (tie)
Jay Bernard, Bountiful, UT, 1768 (tie)
Women
Becky Pearson, Saint David, AZ, 1725

Barebow Recurve

Men 55-59

Gold, Craig White, Summit, UT 1465
Silver, Victor Baron, Pocatello, ID, 827
Men 65-69
Gold, Rick Stonebraker, Houston, TX, 1591
Silver, Robert Britton, Sandy, UT, 1076
Bronze, Jim Phillips, Craig, CO, 1036
Men 70-74
Gold, Barry Dorion, Wichita, KS, 966 
Silver, Don Ballenger, Bozeman, MT, 527 
Men 75-79
Gold, Gail Gibson, The Villages, FL, 1167
Men 80-84
Gold, Raymond Allen, Jones, OK, 1173
Silver, Eigoro Horiuchi, Brighton, CO, 1101
Bronze, Gary Zbornak, Magnolia TX, 817 
William Burningham, Sandy, UT, 344
Men 85-89
Gold, Andrew Lakata, Richfield Spgs, NY, 866
Women 55-59
Gold, Gayle Fristoe, Washington, UT, 1016
Women 60-64
Gold, Becky Korte, Boulder, CO, 828
Women 75-79
Gold, Kumi Horiuchi, Brighton, CO, 533

Barebow Compound

Men 60-64
Gold, Michael Brown, Chula Vista, CA, 1493
Silver, Bill J. Jorgensen, Martinez, CA, 1448
Men 70-74
Gold, Bill Ruley, Houston, TX, 1344
Women 55-59
Gold, Debra Skinner, La Center, WA, 513
Women 60-64
Gold, Debra Rose Marks, Gilroy, CA, 1251
Women 75-79
Gold, Wanda Newsom, Taylor, TX, 351

Freestyle Bowhunter

Men 50-54
Gold, Carlos Rodriguez, Lindon UT, 1186
Men 55-59
Gold, Bret Moran, Dewey, AZ, 1741
Silver, Lynn Baldwin, Fruit Heights, UT, 1504
Men 60-64
Gold, Cory Woolson, Stansbury Park, UT, 1717
Silver, Guy Bowden, Riverton, UT, 1600
Men 65-69
Gold, Cam Cope, Montgomery, TX, 1684
Silver, Tony DiStefano, St. George, UT, 1681
Bronze, Roger Jorgenson, St. George, UT, 1185
Men 70-74
Gold, Gary Bryant, Wichita, KS, 1635
Silver, Charles Greene, Hurricane, UT, 1592
Men 75-79
Gold, Del Moore, Bend, OR, 1678
Silver, Ron Kirchen, Mesquite, NV, 1648
Women 60-64
Gold, Julie Clawson, Grass Valley, CA, 1652
Silver, Chirley Arnold-Rodriguez, Lindon, UT, 1455
Women 65-69
Gold, Edith C. Jorgensen, Martinez, CA, 1526
Women 70-74
Gold, Cyntha Wright, St George, UT, 1103
Women 85-89
Gold, Elisabeth Johnson, Washington, UT, 1253

Freestyle Limited Recurve

Men 55-59
Gold, James Shackelford, Farmington, NM, 1537
Silver, Steven Coleman, Sumter, SC, 1512
Bronze, Allen Wald, Salt Lake City, UT, 1336
4th, Pedro Thomas, St Michael, Barbados, 1285
5th, Sergei Kolesnikov, Elma, NY, 1244
Men 60-64
Gold, Gregory Brown, Rigby, ID, 1617
Silver, Rick McKinney, Gilbert, AZ, 1602 
Bronze, Michael Wichser, Monroe, WA, 1598 
4th, George Logsdon, Pocatello, ID, 1398
Men 65-69
Gold, Lowry Wilson, New Braunfels, TX, 1473
Silver, Keith Kemmerer, Damascus, OR, 1371
Bronze, Bill Renshaw, Fallbrook, CA, 1365
Men 70-74
Gold, Herb Powers, Katy, TX, 1413
Silver, Thomas Saunders, Omaha, NE, 1381
Bronze, Richard Paschke, Missoula, MT, 1378
4th, Gene Queen, Damascus, OR, 1361
5th, Terry LaBeau, Tucson, AZ, 1131
Men 75-79
Gold, Edwin Eliason, New Harmony, UT, 1527
Silver, Bob Jacobsen, Orem, UT, 1433
Women 55-59
Gold, Diana Dancz, Escondido, CA, 1413
Silver, Martha Padmore, Pilgrim Church, Barbados, 1407
Bronze, Lucinda Wald, Salt Lake City, UT, 985 
Women 60-64
Gold, Vonda Kemmerer, Damascus, OR, 1580
Silver, Judith Magras, St. George, Barbados, 1433
Bronze, Becky Sue Moore, New Harmony, UT, 940
Women 65-69
Gold, Barbara Schettler-Jehl, Escondido, CA, 1464
Silver, Diana LaBeau, Tuscon, AZ, 1324
Women 70-74
Gold, Phyllis Shipman, Haleiwa, HI, 1572

Freestyle Limited

Men 70-74
Gold, Alvin Latham, Tooele, UT, 1468

Freestyle

Men 50-54
Gold, Jay Benard, Bountiful, UT, 1768
Silver, Dougo Wentzel, Clifton, CO, 1751
Men 55-59
Gold, Scott Wilson, Brighton, CO, 1768
Silver, Steven Belzner, Apache Junction, AZ, 1730
Bronze, David Partlow, Pahoa, HI, 1719
4th, Clark Hullinger, Gilbert, AZ, 1534
Men 60-64
Gold, Larry Butterfield, Sun City, AZ, 1754
Silver, Carlos Parada, Northridge, CA 1702
Bronze, Buckey Hansen, West Jordan UT, 1700
4th, Oliver Brad Allen, Paradise, UT, 1674
5th, Arthur Pendergraft, Greeley, CO, 1655
6th, Larry Smithing, Layton, UT, 1603
7th, Phil Malonson, Billerica, MA, 1070
Men 65-69
Gold, Larry Guptill, Fountain Valley, CA, 1723
Silver, Tom Cayia, Simi Valley, CA, 1714
Bronze, Rob Asay, Gilbert, AZ, 1711
4th, Jan Klinger, Grand Junction, CO, 1703
5th, Bob Ackerman, La Grange, CA, 1695
6th, Andy Peterson, Monticello, UT, 1689
7th, Tom Smith, Layton, UT, 1685
8th, Gary Stanley, Riverton, UT, 1673
9th, Fred Jepsen, Taylorsville, UT, 1661
10th, John Dudley, Oakland, CA, 1603
11th, Loren Lilly, Gilbert, AZ, 1488
Men 70-74
Gold, Ken Miller, Lake Havasu, AZ, 1709
Silver, John Martin, New Harmony, UT, 1671
Bronze, Norm Rice, Simi Valley, CA, 1666
4th, Mark Pennington, Prescott, AZ, 1663
5th, Gerard Tedesco, Beech Bluff, TN, 1652
6th, Chuck McLain, Pinon Hills, CA, 1618
7th, James Maze, Jackson, TN, 1616
8th, David Burton, Leeds, UT, 1585
9th, John Huczek, Rochester, MI, 1338
Men 75-79
Gold, Dan Kolb, Sun Lakes, AZ, 1737
Silver, Frank Pearson, Saint David, AZ, 1715
Bronze, James Bots, Marthasville, MO, 1695
4th, LeRoy Dukes, Selah, WA, 1686
5th, Kaare Haugland, Sebastian, FL, 1683
6th, Jack Head, Richfield, UT, 1660
7th, Layton Kite, Boise, ID, 1649
8th, Steve Price, Simi Valley, CA, 1611
9th, Don Crim, Park City, UT 1553
10th, Henry Easley, Red Rock, TX, 1528
Men 80-84
Gold, Ronald Raymond, Prineville, OR, 1250
Men 95-99
Gold, Emery Loiselle, Burlington, MA, 1304
Women 55-59
Gold, Bernadette Diab, Toms River, NJ, 1719
Silver, Catherine Belzner, Apache Junction, AZ, 1694
Bronze, Libby Roberts Snelling, Hamilton, MT, 1659
Women 60-64
Gold, Janice Ruley, Houston, TX, 1281
Women 65-69
Gold, Becky Pearson, Saint David, AZ, 1725
Silver, Aleta Peterson, Monticello, UT, 1651
Bronze, Cherie Stanley, Riverton, UT, 1570
Women 70-74
Gold, Rose Dorion, Wichita, KS, 1580
Silver, Jacque Rice, Simi Valley, 1572
Bronze, Lois Price, Simi Valley, CA, 1538
4th, Myra Dudley, Oakland CA, 1516
5th, Connie Miller, Lake Havasu, AZ, 1504
6th, Bobbie Moore, Bend, OR, 1242
Women 75-79
Gold, Maxine Bots, Marthasville, MO, 1690
Silver, Diana Zbornak, Magnolia, TX, 1489

Longbow

Men 75-79
Gold, Philip Hardy, Houston, TX, 391
Women 65-69
Gold, Sharon Soderlund, Boulder, CO, 497
Silver, Carla Burningham, Sandy, UT, 221
Women 70-74
Gold, Carrie Olsen, Houston, TX, 149

International Crossbow

Men 65-69
Gold, Gerald Pylypchuk, Middletown, VA, 1482
Men 75-79
Gold, Stan Pennypacker, Montrose, CO, 1694
Women 60-64
Gold, Eileen Pylypchuk, Middletown, VA, 1730
Women 65-69
Gold, Vickie Day, Montrose, CO, 1636