Navigation




Road Races 10K 2016 Results


Men 50-54
Gold, Curtis Eppley, Springville, UT  36:15.7
Silver, Ram Kishan, Jalandhar, INDIA  40:48.3
Bronze, Larry Seidman, Colorado Springs, CO  44:39.4
4th, Jeff Shmoorkoff, Edmonton, AB CANADA  45:20.0
5th, Clayne Hansen, Rexburg, ID  1:06:40.7

Men 55-59
Gold, Elvis Bitsilly, Albuquerque, NM  40:30.1
Silver, Kelvin Nelson, Cupertino, CA  45:01.9
Bronze, Scott Hughes, St. George, UT  47:00.4
4th, Kevin Jennings, Orangevale, CA  54:39.3
5th, David Cuvilier, St. Albert, AB CANADA  1:01:52

Men 60-64
Gold, Rafeek Mohamed, Cornwall, ON CANADA  44:47.1
Silver, Brad Kelley, Eden, UT  47:52.8
Bronze, Alan Poytress, Fort Macleod, AB CANADA  1:03:48.3
4th, Rand Nielson, Sandy, UT  1:04:34.0

Men 65-69
Gold,Bruce Collet, Centerville, UT  44:37.3
Silver, Pete Boisineau, San Clemente, CA  46:21.5
Bronze, Brent Weigner, Cheyenne, WY  48:06.3
4th, Ron van Meenen, St. George, UT  48:20.8
5th, Charles Bishop, Versailles, KY  49:21.3
6th, Drue Mathies, Nevada City, CA  49:39.3
7th, Wayne Peterson, St. George, UT  55:44.6
8th, Douglas Hamilton, St. George, UT  57:54.8
9th, Steve Barton, Elmo, UT  1:00:48.4
10th, Brent Barney, Murray, UT  1:13:13

Men 70-74
Gold, Don Perry, West Jordan, UT  48:14.2
Silver, James Lund, Salt Lake City, UT  1:02:21.6
Bronze, Phil Feiock, Mesquite, NV  1:06:10.1
4th, David Ellis, St. George, UT  1:07:21.0

Men 75-79
Gold, Olexandr Gromyk, Chernivtsi, UKRAINE  58:41.0
Silver, Harlan Van Blaricum, Dexter, MI  59:55.7
Bronze, R. Jenson Brian, St. George, UT  1:07:48.8

Men 80-84
Gold, Mel Kleinman, St. George, UT  1:05:01.8
Silver, Robert Ohlwiler, Kaysville, UT  1:08:49.6
Bronze, Darryl Beardall, Santa Rosa, CA  1:17:36.2
4th, Rudy Subia, Reno, NV  1:31:16.4
5th, Roy Nelson, II Las Vegas, NV  1:48:27.4

Men 85-89
Gold, Paul Flanagan, Lincoln, CA  59:27.3

Women 50-54
Gold, Sandra Burch, Declo, ID  44:41.7
Silver, Kelli Wreford, Calgary, AB CANADA  45:25.3
Bronze, Kelly Tengelsen, Bozeman, MT  50:51.8
4th, Dawn Reimer, Hampton Bays, NY  54:47.2
5th, Kerrie Gottschalk, Kansas City, MO  57:43.1

Women 55-59
Gold, Suzanne Cordes, Alamo, CA  44:15.1
Silver, Mary Ann Cuvilier, St. Albert, AB CANADA  54:01.5
Bronze, Gioia Akers, Kent, WA  57:32.9
4th, Gigi Peterson, Thousand Oaks, CA  1:02:23.4

Women 60-64
Gold, Sylvia Marlin, Waterford, MI  45:16.8   
Silver, Barb Biggs, Edmonton, AB CANADA  48:35.2
Bronze, Denise Gaither, Lacey, WA  54:26.1
4th, Judy Jennings, Orangevale, CA  56:34.2
5th, Susannah Joefield, Port of Spain, TRINIDAD AND TOBAGO  58:28.5
6th, Sylvia Barney, Murray, UT  1:02:49.8 
7th, Maria Riach, Las Vegas, NV  1:03:29.1
8th, Donna Wilson, Wichita, KS  1:11:19.0
9th, Donna Mirabelli, Salt Lake City, UT  1:17:23.2

Women 65-69
Gold, Marilyn Taylor, Bountiful, UT  57:28.6
Silver, Marlene Killion, Great Falls, MT  1:06:05.6

Women 70-74
Gold, Connie Sledge, St. George, UT  1:05:26.5
Silver, Sarah Kleinknight, Kokomo, IN  1:22:30.3
Bronze, Ruth Maples, Cambria, CA  1:32:30.1

Women 75-79
Gold, Grace Dyck, Hailey, ID  58:49.4
Silver, Gloria Piscoran, Newberg, OR  1:07:49.9

Women 80-84
Gold, Della Works, Casper, WY  1:41:25.0